اختلال شخصیت مرزی (BPD)

از باطل کردن افسانه تا یافتن گزینه‌های درمان و نکات روزانه که برای شما سودمند هستند، در اینجا همه آنچه که نیاز دارید در مورد اختلال شخصیت مرزی بدانید وجود دارد.

هوالطیف

من دختر جوانی هستم که در سال ۱۳۹۷ با مراجعه به پزشک متخصص متوجه شدم اختلال شخصیت مرزی (BPD) دارم.
با توجه به روحیه کنجکاو و کنکاش‌گری که دارم، بعد از این تشخیص خیلی سعی کردم نسبت به این موضوع که برایم ناشناخته بود، دانش و اطلاعات خودم را بالا ببرم و در حین تلاش برای جستجوی مطالب مرتبط با این ناهنجاری در بستر اینترنت، متوجه شدم که اکثر منابع و مقالاتِ به روز و مناسب ، انگلیسی زبان هستند. مطلب فارسی در این مورد خیلی کم بود و یا با ادبیاتی مبتنی بر اصطلاحات پیچیده روانشناسی تنظیم شده بودند که درک و ارتباط با اونها را برای یک فرد عادی کمی دشوار می ساخت.
به این فکر کردم که با توجه به اینکه این بیماری، یک اختلال رایج و با درصد شیوع بالایی بین قشر نوجوان و جوان جامعه است، احتمالا در ایران افراد زیادی مثل من هستند و در شرایطی مشابه به سر می برند و نسبت به این بیماری شناخت و اطلاعاتی ندارند و یا دانششون در این ارتباط مکفی و زیاد نیست. از اون مهم‌تر شاید راهکارهای درست و مناسب برای مقابله با این مسئله را هم نمی شناسند که قادر باشند در مسیر صحیح درمان و بهبودی حرکت کنند.
خیلی مواقع فکرم مشغول این می شد که هستند آدمهایی که عزیزانشون از ابتلای به این ناهنجاری رنج زیادی می برند و اطرافیانشان هم خواسته یا ناخواسته در این رنج و عذاب سهیم می شوند و در برخی مواقع حتی آنها را به عنوان یک موجود منفور، منفی و غیر قابل تحمل طرد می کنند. و همه این مسایل می تواند با شناخت روشن و دقیقی از کلیات و جزئیات این موضوع، جلوه ی دیگری به خودش بگیرد و چهارچوب و قواعد جدیدی در زندگی ها برای مدیریت این رنج و عذاب و نیز بهبود تعاملات فردی، خانوادگی و اجتماعی افراد بنا کند.
من یک برنامه نویس وب هستم و توانایی هام در زمینه برنامه نویسی تنها چیزی است که به من احساس توانایی و قدرت می دهد. بنابراین تصمیم گرفتم ازین ابزار برای کمک به آدم هایی مثل خودم و در شرایطی مشابه من هستند، کمک بگیرم و در این مسیر بهترین دوستم همراه و پشتیبان و ترغیب کننده من به اینکار بوده است. ما تصمیم گرفتیم بهترین و به روز ترین مقالات مرتبط با اختلال BPD را از منابع معتبر و تخصصی انگلیسی زبان جمع آوری کنیم و با حساسیت بالا در ارایه ی بهترین ترجمه ی ممکن و با ویراستاری فارسی به سبک قابل درک و فهم برای عموم، در این وب سایت بارگذاری کنیم. تلاش من بر ارایه ی بهترین راهکارهای فنی جهت دسترسی به اطلاعات و منابع و توضیحات تکمیلی در قسمت های مختلف بوده است. در کنار مشکلات و گرفتاری های روزمره، برای ارایه ی کاری درخور و شایسته مسیر بسیار دشوار و پر هزینه ای را در حال پیمایش هستیم و امید آن داریم که ماحصل کار مفید فایده و پاسخگوی سوالات احتمالی و گره گشای ابهامات موجود در این زمینه و روشنی بخش ابعاد ناشناخته و تاریک این معضلِ شایع در جوامع مدرن امروزی باشد.
حرف آخر اینکه: “زندگی آسان نیست و قرار هم نبوده است که آسان باشد، بیائید اینو یاد بگیریم و به هم در آسون‌تر کردنش کمک کنیم”
من خودم در ابتدای راه تشخیص و درمان هستم و هنوز بخوبی نتوانسته ام کنترل و مدیریت این موضوع رو به دست بگیرم ولی امیدوارم با سعی و تلاش، کیفیت بهتری از زندگی پیش روی همه ما باشد. 🌹