اختلال شخصیت مرزی (BPD)

از باطل کردن افسانه تا یافتن گزینه‌های درمان و نکات روزانه که برای شما سودمند هستند، در اینجا همه آنچه که نیاز دارید در مورد اختلال شخصیت مرزی بدانید وجود دارد.

هوالطیف

من علی سلامت مهندس فناوری اطلاعات و علاقه مند به مقوله روانشناسی هستم که به طور تخصصی بیش از دو دهه در مورد هیپنوتیزم مطالعه و فعالیت داشته‌ام. در سال ۱۳۹۷ متوجه شدم یکی از همکاران بسیار خوب من دچار اختلال شخصیت مرزی (BPD) و با چالش های فراوان آن رو به رو هستند. با توجه به روحیه کنجکاو و کنکاش‌گری که دارم، سعی کردم نسبت به این موضوع که برایم ناشناخته بود، دانش و اطلاعات خودم را بالا ببرم و در حین تلاش برای جستجوی مطالب مرتبط با این ناهنجاری در بستر اینترنت، متوجه شدم که اکثر منابع و مقالاتِ به روز و مناسب ، انگلیسی زبان هستند.
مطلب فارسی در این مورد خیلی کم بود و یا با ادبیاتی مبتنی بر اصطلاحات پیچیده روانشناسی تنظیم شده بودند که درک و ارتباط با اونها را برای یک فرد عادی کمی دشوار می ساخت. به این فکر کردم که با توجه به اینکه این بیماری، یک اختلال رایج و با درصد شیوع بالایی بین قشر نوجوان و جوان جامعه است، احتمالا در ایران افراد زیادی دچار آن هستند و نسبت به این بیماری شناخت و اطلاعاتی ندارند و یا دانششون در این ارتباط مکفی و زیاد نیست. از اون مهم‌تر شاید راهکارهای درست و مناسب برای مقابله با این مسئله را هم نمی شناسند که قادر باشند در مسیر صحیح درمان و بهبودی حرکت کنند.
خیلی مواقع فکرم مشغول این می شد که هستند آدمهایی که عزیزانشون از ابتلای به این ناهنجاری رنج زیادی می برند و اطرافیانشان هم خواسته یا ناخواسته در این رنج و عذاب سهیم می شوند و در برخی مواقع حتی آنها را به عنوان یک موجود منفور، منفی و غیر قابل تحمل طرد می کنند. و همه این مسایل می تواند با شناخت روشن و دقیقی از کلیات و جزئیات این موضوع، جلوه ی دیگری به خودش بگیرد و چهارچوب و قواعد جدیدی در زندگی ها برای مدیریت این رنج و عذاب و نیز بهبود تعاملات فردی، خانوادگی و اجتماعی افراد بنا کند..
این شد که با تکیه به تخصص و موقعیت کاری خودم به عنوان مدیرعامل یک شرکت برنامه نویسی و طراحی وب و با استفاده از پتانسیل های موجود، و با بهره بردن از تسلط به زبان انگلیسی و علاقه مندی به موضوعات روانشناسی و از همه مهمتر همراهی دوست و همکاری که مبتلا به این بیماری هستند، تصمیم گرفتم با راه اندازی وب سایتی درخور و وزین، بهترین و به روز ترین مقالات مرتبط با اختلال BPD را از منابع معتبر و تخصصی انگلیسی زبان جمع آوری کنم و با حساسیت بالا در ارایه ی بهترین ترجمه ی ممکن و با ویراستاری فارسی به سبک قابل درک و فهم برای عموم، در این وب سایت بارگذاری کنم. تلاش من بر ارایه ی بهترین راهکارهای فنی جهت دسترسی به اطلاعات و منابع و توضیحات تکمیلی در قسمت های مختلف بوده است.
در کنار مشکلات و گرفتاری های روزمره، برای ارایه ی کاری درخور و شایسته مسیر بسیار دشوار و زمان بری را در حال پیمایش هستم و امید آن دارم که ماحصل کار مفید فایده و پاسخگوی سوالات احتمالی و گره گشای ابهامات موجود در این زمینه و روشنی بخش ابعاد ناشناخته و تاریک این معضلِ شایع در جوامع مدرن امروزی باشد.
حرف آخر اینکه تلاش های این چند سال گذشته به قدری انگیزه ادامه‌ی حرکت جدی در این مسیر برای من ایجاد کرده است که تصمیم به گذراندن تحصیلات عالیه در مقاطع بالای روانشناسی گرفته ام و امیدوارم با حول و قوه الهی بتوانم این تصمیم را عملی کنم و با تکیه بر اطلاعات و آموزه های آکادمیک نقش مفیدتری در آینده ایفا کنم.